Péče o psy
26 důvodů proč začít chodit na cvičák
Každý pes je vycvičitelný a každý pán by měl vychovat poslušného psa, aby pánovi přinášel radost, ale také neohrožoval sebe, nebo své okolí.
- Váš věk - Na cvičák můžete začít chodit v jakémkoliv věku. Ať už je vám třeba 15 nebo 50, věkové omezení neexistuje. Stačí mít chuť, zájem a trpělivost.
- Věk psa - Na cvičák můžete začít chodit se štěnětem od 3 měsíců (s dokončeným základním očkováním, očkováním proti vzteklině a čipem), ale i
s dospělým psem, nebo veteránem.
- (Ne)zkušenost - Nezáleží na tom, zdali váš pes umí povely základní poslušnosti, je mistr agility, nebo jde o úplného začátečníka. Na cvičáku existují různé úrovně tréninku, do kterých se lze přidat.
- Specializace - Na cvičáku se nemusíte učit pouze poslušnosti, můžete se také přihlásit do specializovaných hodin s různým zaměřením například na trénink agility, obrany, nebo přípravu na soutěže a výstavy.
- Malá skupina – Kvalitní cvičák nehraje na kvantitu, ale na kvalitu. Často jej poznáte i tak, že jde o menší skupina psů i psovodů. Máte tak jistotu, že se na vás vždy dostane a na jednotlivé části výcviku nebudete stát dlouhé fronty. Malá skupina je výhodná také v individuálním zaměření skupiny a přizpůsobení se požadavkům a očekávání.
- Zkušený lektor nebo kynolog - U kvalitního výcviku se setkáte také se zkušeným kynologem, který vás zahrne informacemi se spoustou rad a tipů a pomůže vám takřka se vším, co se týče výchovy i výcviku psa.
- Na cvičáku není nic špatně - Na cvičáku se nemusíte stresovat, že pejsek něco neumí. Na cvičák lidé chodí proto, aby se něco nového naučili se svými psi. Pokud tedy pejskovi něco nepůjde, nikdo vás trestat ani kárat nebude. Lektor vám naopak pomůže upozornit na chyby a povede vás ke zlepšení a správné technice. V jeho zájmu je, aby se vám i pejskovi dařilo.
- Možnost konzultace a řešení problémů se psy – S lektorem výcviku můžete probrat problémy, se kterými se potýkáte se psem v běžném životě. Ať už váš pes tahá na vodítku, štěká na ostatní psy, nebo požírá psí výkaly, se vším se dá pracovat. Tyto problémy můžete libovolně konzultovat v rámci tréninku a za to můžete očekávat tipy a rady na zlepšení současné situace.
- Psi se před i po cvičáku vyběhají s ostatními – Na cvičáku je zvykem, že při příchodu do oploceného výběhu se psi vypouštějí z vodítek a hrají si s ostatními. Je to pro ně nejen forma zábavy, na kterou se mohou těšit, ale poznávání chování ostatních psů. Díky vyběhání jsou psi pak více soustředění na trénink.
- Oplocený výběh - Psi se učí, trénují a běhají v oploceném výběhu, kde nehrozí, že vám pes uteče. Můžete důvěřovat bezpečnému terénu, vypustit obavy a plně se soustředit na výcvik. Ale pro jistotu doporučujeme, aby byl váš pes měl čip, který je registrovaný. Pro případ ztracení slouží registrace k identifikovatelnosti psa, případně je dobré, aby pes měl na obojku i známku s QR kódem pro jednoduší dohledání informací o majiteli, třeba od běžných obyvatel.
- Běžná výbava - Na výcvik nepotřebujete žádné speciální vybavení. Běžně vám pro psa stačí obojek, vodítko, miska s vodou, voda, pamlskovník s pamlsky a pro specializované výcviky například hračku na aportování. A k tomu samozřejmě pet pas nebo očkovací průkaz s platným očkováním.
- Cvičák má vlastní výbavu – Ať už jde o kladinu, áčko, houpačka, tunel, věci na aportování, nebo překážky v agility, nic z toho si nemusíte kupovat. Běžnou součástí cvičáku je toto vybavení, které může vás pes využívat v rámci výcviku na trénink.
- Rodinní příslušníci se mohou zapojit – Pokud chcete na výcvik chodit s přítelem, manželem nebo dětmi, většinou to není žádný problém. Děti i partneři se v jednotlivých krocích výcviku mohou střídat a i oni se tak mohou zapojit do výcviku a učit se tak správnosti provedení jednotlivých triků.
- Poplatek – Poplatek za výcvik je levnější jak individuální výcvik s trenérem. Často jde o poplatek půl roční/ roční nebo lze výcvik platit i za každou návštěvu.
- Sleva na poplatek za psa/rok – Mnoho cvičáků nabízí vystavení dokladu o zaplacení, který lze předložit na městě nebo obci a uplatnit tak slevu za roční poplatek za psa ve městě.
- Socializace – Cvičák nedává psům jen zkušenosti, znalosti a trénink, jde také o socializaci, kdy se psi navzájem poznávají, učí se reagovat na různé jedince a zjišťují, co si mohou dovolit. I u psů mohou vznikat přátelství a sympatie. Někteří psi si potřebují zvykat na stejné pohlaví, jiní zase na hru se psi, nebo očuchávání, jiní na štěkání a od toho je socializace ideální.
- Nová přátelství – Nejen psi jsou těmi, kteří navazují nová přátelství. Na cvičáku se potkávají lidé se stejnými zájmy, ze kterých se často stávají přátele, kteří posuzují, hodnotí a rozebírají úspěchy a problémy svých mazlíčků. Mnoho takových přátelství přetrvá i po skončení výcviku.
- Pravidelnost – Cvičák se koná většinou pravidelně jednou nebo několikrát týdně. Na pravidelnost si rychle zvyknete a už jej nebudete chtít vynechat.
- Na počasí často nezáleží – Ať je horko nebo zima, pejsci se učí fungovat a poslouchat v různých podmínkách. Nestačí, že pes poslouchá pouze v bytě, ale právě v přirozených podmínkách je zvládnutí poslušnosti nejdůležitější. A pokud váš pejsek nemá rád mírný déšť nebo chlad, díky cvičáku si na podmínky lépe zvykne. Nic jiného mu nezbyde. J Cvičák se často ruší pouze v opravdových mrazech, nebo zabláceném terénu.
- Nové zájmy a trénink doma - Brzy zařadíte výcvik a studování chování vašeho psa mezi vaše zájmy. Cviky a triky, které se naučíte na cvičáku, budete chtít s radostí procvičovat i během ostatních dní a to doma nebo venku, třeba na zahradě, nebo v parku.
- Myslíte si, že se psem ovládáte vše? Cvičák vám ukáže, kde máte mezery. Pokud si myslíte, že ovládáte poslušnost, zjistíte, že je většina věcí, o kterých jste neslyšeli a které je potřeba trénovat. Třeba udržení pozornosti, trpělivost, přemýšlení psa, zastavení bilancujícího předmětu, odložení psa i přes to, že zajdete za roh a mnohé, mnohé další.
22. Nové triky a povely – Na cvičáku se naučíte i nové triky a jejich přesné provedení, tipy jak motivovat a odměňovat psa, aby jej výcvik bavil.
23. Poslušnost mezi psy – Myslíte si, že vás pes ve všem poslechne doma i venku? Ale co třeba mezi psy? Co třeba když si psi hrají, dokážete je přivolat? Co když se vypustí všichni psi? Dokáží přijít ke správnému pánovi, anebo si začnou hrát? Udrží váš pes pozornost mezi ostatními psi a pány? Nezačne poslouchat cizí povely? To vše zjistíte na cvičáku během výcviku. Pracovat mezi ostatními psy je mnohem těžší než si myslíte.
24. Zjistíte, na co má pes talent - Díky pozorování zjistíte, zdali je váš pes dostatečně rychlý, zdali ho aktivita baví, nebo se máte zaměřit na něco jiného.
25. Zjistíte jak je na tom váš pes v porovnání s ostatními. Často ve srovnání s ostatními psy dokážete rozpoznat odhodlání, motivaci a zájem lépe než u tréninku bez ostatních psů. Dokážete porovnat, který pes je rychlejší, lepší a zdali má smysl se snažit o aktivitu rekreačně, anebo soutěžně.
26. Poznáte a rozeznáte další plemena, jejich chování a zaměření - Díky cvičáku si rozšíříte obzory dalších plemen psů, během jejich pozorování si dokážete udělat vlastní názor, jak se jaké plemeno projevuje, na co má ambice a často ho můžete sledovat i při jeho růstu, zvláště ve štěněcí školce.
Redakce Evidence Psů
- Úvod
- Blog
- Péče o psy
- 26 důvodů proč začít chodit na cvičák