Tipy a rady
Alergie u psů
Jaké jsou alergie u psů? Jak se projevují? Jak alergie odhalit? A jak s nimi žít? To vše vám představím v dněním článku. Vyzpovídala jsem zkušenou pejskařku Simču, která se podělila o své cenné rady a zkušenosti s alergiemi u psa.
Málo kdo z vás při výběru štěněte řeší, jestli by pejsek mohl mít alergie. Je to velmi opomíjené téma při převzetí psího miminka. A přesto je zjištění této informace důležité a proto rada č. 1 zeptejte se chovatele, zdali a jaké alergie se objevily u rodičů štěňátka. Nebojte se zeptat ani na podrobnosti, jak k alergiím přistupovali. Koupením štěněte a podpisem kupní smlouvy totiž komunikace s chovatelem nekončí. U kvalitního chovatele očekávejte chovatelský servis – kdykoliv se na něj můžete obrátit, pokud si nebudete vědět rady, nebo budete chtít poradit. Pokud se u rodičů pejska alergie nevyskytovaly, bohužel ani tak nemáte vyhráno. Alergie se mohou objevit v průběhu života, v jakémkoliv věku. A proto jsem vyzpovídala pejskařku, která má mnohé zkušenosti a kvůli alergiím si již vystála mnoho front na veterině. Její rady mohou pomoci nejednomu z vás.
Kolotoč kolem alergií začnete řešit většinou, až když už jde o viditelný rozjetý problém na těle, nebo nezvyklé chování psa se zažívacími problémy. Alergie se začne projevovat především vykusováním kůže na tlapkách, mezi prsty, drbáním a škrábáním za ušima a vypadáváním srstí, kde zůstávají holá místa. Často se k tomu přidá průjem, bolesti břicha nebo zvracení. Oproti tomu intolerance na potraviny se vyznačuje pouze zažívacími problémy. Takto alergie začaly i u Simčiného psa, která nejprve zkoušela na radu veterinářů eliminační test - vynechávat stravu, co pejskovi vadí, aby se přišlo na konkrétní alergen. Pejsek nesmí dostávat nic jiného, žádné jiné pamlsky, kosti, ani ovoce. A tak Simčin pejsek musel přejít na jedno-druhové, hypoalergenní, veterinární granule, které se podávají minimálně dva měsíce a poté se další měsíc sledují reakce psa. Tímto způsobem by se mělo tělo pejska zklidnit a vyčistit od alergenu. Poté se zkouší přidávat další druh masa, pokud pes reaguje škrábáním, kousáním nebo průjmem, musí se postup opakovat od začátku. Opět se nasadí dieta v podobě podání veterinárních granulí a poté se zkouší další druh masa. Tento způsob je však velmi zdlouhavý a vzhledem k tomu, že pes může mít více druhů alergií (pokud psovi vadí kuře, může mu vadit i jiná drůbež). A tak se Simča rozhodla podstoupit se psem testy na alergie. Nutno podotknout, že testy nemusí být úplně přesné. U psů se může vytvořit jako následek alergie zánět, nebo alergie mohou rozproudit kvasinkové infekce. To vše je potřeba začít také řešit a léčit. Testy na potravinové alergie u psa stojí kolem 3 500 Kč a testy na vnější alergie (paraziti, prach, pyl..) stojí 2 500 Kč. Částky se u různých veterinárních ordinací mohou lišit. Pejskovi se udělá na veterině odběr z krve, který se zasílá až do Německa a výsledky jsou za několik dní známé. Jakmile testy dorazily i majitelce maltezáčka všem se ulevilo, že po ¾ roku experimentování konečně ví, jaké alergie pejska trápí. Testy prokázaly alergie na hovězí, vepřové, jehněčí, králičí maso a ryby (mimo lososa), prokázaly také alergie na mléko, mléčné výrobky a kromě toho i na některé vnější alergeny. Alergie jsou výsledcích z testů označeny i stupněm intenzity. Nejmenší intenzita znamená, že se nemusí projevit, ale je dobré jej raději vynechat. Teď už Simči a jejímu maltezáčkovi zbývá vyléčit záněty a kvasinky, které se vlivem alergií rozrostly po těle a nasadit ty pravé kvalitní granule, které budou pejskovi vyhovovat. Věřím, že Simčina zkušenost pomůže mnohým z vás, kteří se problémem s alergiemi trápíte a třeba ušetří spoustu času a trápení i vašemu chlupáčovi.
Martin Jemelka
- Úvod
- Blog
- Tipy a rady
- Alergie u psů